Bi nosila nakit pa ne veš kakšen? Občuduješ nakit na drugih ženskah, sama pa nimaš poguma, da bi kaj takega poskusila? Pregleduješ ponudbo na internetu pa si ničesar ne privoščiš, saj ničesar ne moreš pomeriti pred ogledalom? V fizični trgovini te zmede preveč ponudbe pa še svetloba ni naravna in se domov odpraviš praznih rok?
Zate sem pripravila kratki vodnik, ki ti bo pomagal do izbire perfektnega kosa nakita.

Si opazila, da se tvoji prijateljici zelo poda zlati nakit, drugi pa spet srebrni. Med nami so tudi takšne srečnice, ki se jim en kos poda bolje od drugega. Pa veš, zakaj so te razlike? Zaradi tona naše kože.
Ton kože nikakor ne smemo zmotno razumeti kot barvo naše kože, to sta dve različni stvari.
Kakšen je tvoj ton kože?

Barva kože (nadton) je barva kože s katero se je vsaka od nas rodila. Lahko se spreminja glede na vremenske vplive in sezono poletje ali zima.
Po drugi strani ton kože (podton) se nikoli ne spremeni.
Kaj je torej ton kože?
Kožni toni so trije: TOPLI, HLADNI in NEVTRALNI.
Čeprav obstaja več načinov, najpreprostejši način je da, stopiš pod dnevno svetlobo in pogledaš v žilice, na notranji stani zapestja.
TOPLI: žilice na notranji strani zapestja so zelene barve. Verjetno na ob daljšem izpostavljanju soncu zelo hitro potemniš.
HLADNI: žilice na notranji strani zapestja so modre ali vijolične barve. Ljudje s hladnim podtonom kože sonce opeče hitreje brez da bi najprej porjaveli. Vzrok je nizek nivo melanina, ki je odgovoren za našo barvo oči, kože in las.
NEVTR ALNI: žilice na notranji strani zapestja so modre in zelene barve ali je preprosto nemogoče določiti eno ali drugo, potem lahko rečemo, da gre za nevtralni ton. Ob izpostavitvi soncu oseba lahko porjavi ali je opečena, včasih je to celo odvisno od dela telesa, ki je bil izpostavljen.
Torej, če zdaj veš kakšen je tvoj ton kože lahko si pomagaš pri izbiri kovinskega nakita in poldragih kamnov.
Hladnem tonu bodo ustrezale kovine bele barve kot so srebro, platina, belo zlato, jeklo itn.
Toplem tonu se lepo podajo rumene in rjave kovine kot so zlato, medenina, baker…
Kar se tiče poldragih kamnov je treba vedeti, da so kamni pogosto bolj izraziti, ulovijo več pogledov kot le kovinski nakit, zato se hitro zgodi, da z napačno izbiro kamnov zakriješ ali povoziš največje kvalitete tvoje kože namesto, da bi jih naglasila.
Hladni ton kože zahteva kamne v rožnati, modri, vijolični in rdeči barvi. Lahko izbiraš med biseri, safiri, akvamarinom, rubinom, smaragdom, opalom, cirkonom…
Topli ton kože pa poudarijo rjavi, oranžni, rumeni ali kamni koralne in turkizne barve kot so aleksandrit, granat, peridot pa tudi rumeni diamant…
Barva las in oči
Brinete in temnolaske naj bi imele več koristi, če izberejo zlato, blondinke pa bele kovine, srebro, platino itn.
Enako velja tudi za barvo tvojih oči, rjave in zelene oči poudarijo rumene kovine, modre oči pa bele kovine.
Določi poudarek!
Zelo je pomembno, da veš, kaj je tvoj adut? Kateri del telesa se splača poudariti? So to tvoje oči, roke, obraz ali vrat? Najbolj se splača poudariti del telesa, ki ga sama čutiš kot najboljprivlačnega na sebi, saj se boš tako najbolje počutila, ko ga boš dodatno poudarila in izpostavila.
Torej pravilo tukaj je, za del telesa, ki bi ga rada še bolj poudarila, izberi večje kose nakita.
Pozor! Če nosiš zelo izstopajočo ogrlico poskrbi, da bodo tvoji uhani diskretni. Če, nosiš zelo velik prstan, naj bo zapestnica na drugi roki in manj opazna. Nikoli ne pretiravaj z več kot enim »statement« kosom naenkrat. Ravnovesje elementov je zelo pomembno, če želiš, da je tvoja podoba primerno stilizirana.
Barva nohtov
Če najraje nosiš rdeče odtenke laka za nohte, potem naj bo nakit v nevtralnih barvah, v nasprotnem bosta tvoj nakit in tvoji nohti tekmovala med seboj za pozornost opazovalca. Izbiraj med srebrnim, zlatim ali rožnatozlatim nakitom enostavnega dizajna pa bo pozornost na tvojih nohtih.
Če nosiš naravne odtenke laka za nohte, potem pa si lahko privoščiš nekaj več svobode pri izbiri nakita, saj ob takih odtenkih lahko eksperimentiraš po lastnih željah.
Če ne upoštevaš določenih smernic, lahko se zgodi, da čudovit kos nakita naredi popolnoma drugačen vtis in namesto, da ti pomaga naglasiti najlepše na tebi, poudari slabosti ali pomanjkljivosti.
Ne pozabi, če uporabljaš ličila, naj bodo tudi ta pozorno izbrana glede na tvoj ton kože. O tem, kako jih izbrati, pa mogoče v kakšnem drugem zapisu😊
Kaj pa, če se tvoj ton kože in tvoje želje ne skladata? Nič za to. Moderni trendi nošenja nakita nam omogočajo kombiniranje različnih materialov… Če se ti porajajo sumi, vedno se odločaj za nevtralne barve, ki se ne bodo »teple« s tvojimi oblačili ali z barvo tvojih nohtov.
Želim ti veliko zabave pri izbiranju. Eksperimentiraj in igraj se in uspeh bo zagotovljen.